Najít spolehlivé zaměstnance nebo nové talenty je pro firmy stále větší výzvou. A je jedno, jestli jde o začínající startup nebo zavedený korporát. Konkurence na trhu práce roste a firmy se předhánějí nejen v benefitech, ale i v kreativitě náborových taktik. Tradiční přístupy jako inzerát na pracovním portálu nebo vývěska na úřadu práce už zkrátka nemusí stačit. U skutečně efektivního náboru je potřeba přemýšlet strategicky a propojit HR s vaším marketingovým oddělením – nebo oslovit agenturu.
Co je klíčem k úspěchu?
Doby, kdy stačilo vyvěsit inzerát Jsme firma s dlouholetou tradicí a hledáme kolegy do svých řad jsou (naštěstí) dávno pryč. Na zájemce o práci čekají takových nabídek desítky. Jak se tedy odlišit a získat, koho potřebujete? Využijte sílu online marketingu a dlouhodobé strategie, která funguje nejen v prodeji.
Díky strategickému přístupu k náborovým kampaním jsme pro ženskou kliniku Gynclin zajistili zdravotnický personál a pro společnost VAG Hodonín zase inženýry kvality a nákupčí. Firmě Grios jsme zvládli najít i velmi konkrétního zaměstnance – svářeče. Čeho jsme se během příprav drželi?
- Uchazeč o práci musí firmu znát a vnímat ji pozitivně.
- Uchazeči se musí inzerát zobrazit na správném místě.
- Uchazeč musí vědět, co získá za benefity. (a musí pro něj být zajímavé).
Neznámá firma? Těžší start
Představte si situaci: Hledáte práci a vybíráte mezi firmou, se kterou máte pozitivní asociaci a firmou, o které jste nikdy neslyšeli – jakou si vyberete? Odpověď je ve většině případů jasná. Proto, pokud o vás potenciální zaměstnanci nikdy neslyšeli nebo mají dokonce negativní dojem, je nábor složitější. Co tedy děláme, když nás osloví firma s tím, že chce spustit náborovou kampaň, ale na trhu práce nemá vybudované jméno? Publikum nejprve trochu zahřejeme a představíme mu firemní hodnoty a kulturu – rozjedeme tzv. employer branding.
Pro VAG Hodonín jsme dlouhodobě propagovali na sociálních sítích obsah, který společnost prezentoval v pozitivním světle. Sdíleli jsme informace o akcích pro zaměstnance, představovali historii firmy, zdůrazňovali, že firma existuje již 140 let a její výrobky jsou distribuovány po celém světě. Díky těmto aktivitám se lidé v regionu s firmou VAG seznámili a my si tak vyšlapali cestu k dalšímu kroku – spuštění kampaní s pracovními inzeráty.
Buďte tam, kde jsou uchazeči
V náborových kampaních funguje stejný princip jako v klasickém marketingu – čím více relevantních míst pokryjete, tím větší máte šanci oslovit správné lidi. Tradiční inzerce v lokálních médiích nebo na portálech práce stále může dávat smysl, účinné je ale kombinovat ji s vlastní online propagací. Potenciální zaměstnanci by totiž měli snadno najít informace o vaší firmě a pracovních příležitostech tam, kde je hledají – na sociálních sítích, v PPC reklamě nebo přímo na vašem webu.
Facebook, Instagram, LinkedIn… vaši zaměstnanci mohou čekat na různých platformách.
Co to znamená pro vás? Investovat do stránky (landing page) pro kariéru, vložení remarketingových kódů na vaše stránky, spuštění kampaní a dalších online nástrojů. Tyto kroky sice vyžadují úvodní přípravu a investici, ale dobrou zprávou je, že jednou vytvořené materiály můžete využívat opakovaně a dlouhodobě.
Strategie pro úspěšnou náborovou kampaň se příliš neliší od jiných marketingových aktivit – je zapotřebí mít nadhled a propojit své kroky do jednoho fungujícího celku. Inzerát na sociálních sítích a vyladěná stránka kariéry jsou jako klíč a zámek – samy o sobě nejsou moc platné, ale společně otevírají dveře novým zaměstnancům.
Videoreklama jako eso v rukávu
Více, než škrobená a naleštěná reklama, je v marketingu ceněná autenticita. A tu umí nejlépe zachytit video. Nebojte se tedy využít pro nábor videoreklamu. Navíc – její konzumace je jednodušší než čtení psaného textu. Posloucháme a vidíme už od narození, číst se naučíme obvykle až ve škole. Přes krátká a poutavá videa proto můžete představit pracovní prostředí, kolegy i firemní kulturu daleko efektivněji než přes sebelepší text.
Multisport karta? A co raději homeoffice?
Dnes už nestačí jen napsat, že nabízíte „příjemný kolektiv a kávu na pracovišti“ – to by měl být standard, ne benefit. Firmy se předhánějí v nabídkách od Multisport karet po exotické teambuildingy. Realita je ale taková, že zaměstnanci stále nejvíc oceňují férové podmínky a dobře zaplacenou práci. Jasná komunikace platu je klíčová, přesto mnoho firem stále uvádí jen jakési nicneříkající rozmezí. Reálná nabídka pak často končí na té nejnižší hranici – a máte o uchazeče míň.
Co nejvíc ovlivňuje spokojenost zaměstnanců? 4,4 % z nich zmiňuje možnost práce z domu, 28,8 % dobrou výplatu, 31 % náplň práce (kurzy.cz, 2024).
Kromě peněz hraje stále větší roli i volný čas a flexibilita. Mnoho zaměstnanců dnes raději zvolí homeoffice nebo možnost přizpůsobit si pracovní dobu před permanentku do fitka. Možnost trávit víc času s rodinou, vyhnout se dlouhému dojíždění nebo si lépe rozvrhnout práci jsou karty, se kterými můžete vyhrát nad konkurencí. Kombinujte tedy benefity, které skutečně odpovídají tomu, co vaši zaměstnanci potřebují – a mějte férový přístup už od prvního kontaktu.
Náborová kampaň je spuštěná: Co teď?
Říká se, že dobrý šéf naslouchá svým zaměstnancům. Povyšte to na vyšší level a naslouchejte i zaměstnancům potenciálním. Sledujte reakce lidí na vaše náborové aktivity a využijte je ve svůj prospěch. Sociální sítě vám mohou poskytnout mnoho informací o tom, co si lidé myslí o vaší firmě, nabídce a zda je reálné získat kvalitního zaměstnance za daných podmínek.
Neznamená to, že musíte reagovat na každý negativní příspěvek na sociálních sítích nebo okamžitě zvyšovat počáteční plat, pokud jste již nabídli maximum, co můžete. Ale můžete získat cenné poznatky o tom, co je pro lidi atraktivní a na čem byste měli stavět ve svých inzerátech.
Nemusíte na to být sami
Úspěšný nábor není o náhodném zveřejnění inzerátu, ale o strategii a dlouhodobém budování značky zaměstnavatele. Pokud chcete oslovit relevantní kandidáty a efektivně řídit náborové kampaně, rádi vám pomůžeme. Stačí se ozvat.
Držíme pěsti!