Mnoho marketérů vám bude tvrdit, že pokud jsou nízké ceny jediným benefitem vašeho e-shopu, není to právě ideální. Na druhou stranu většina obchodníků namítá, že nízké ceny jsou právě a jen to jediné, na co jejich zákazníci slyší. Jak to tedy je?

Výsledky ukazují že 89 % uživatelů internetu ve věku 15+ má nějakou zkušenost s nákupem on-line. Podle očekávání v e-shopech nejčastěji objednávají zákazníci ve věku 25 až 34 let. Celkem 66 % respondentů v této věkové kategorii uvedlo, že na internetu nakoupí minimálně jednou za měsíc.

89 % uživatelů internetu nakoupí on-line alespoň jednou ročně zdroj: www.apek.cz89 % uživatelů internetu nakoupí on-line alespoň jednou ročně zdroj: www.apek.cz

62 % zákazníků využívá pro výběr internetového obchodu při většině svých nákupů srovnávače cen či nákupní rádce.

20 % respondentů výzkumu uvedlo, že pokud opakovaně nakupují, vyberou obchod, se kterým již mají pozitivní zkušenost. Tato loajalita se však liší v jednotlivých segmentech. Např. u e-shopů s oblečením a obuví je míra loajality 27 %, naproti tomu u sportovního zboží jen 17 %.

20 % zákazníků je loajální k e-shopům, se kterými má dobrou zkušenost zdroj: www.apek.cz20 % zákazníků je loajální k e-shopům, se kterými má dobrou zkušenost zdroj: www.apek.cz

A teď už k avizované ceně zboží. Cena určitě patří mezi zásadní atributy, podle kterých si zákazníci e-shop vybírají. Tuto hypotézu potvrdily i výsledky výzkumu. Ukázaly však, že cena není tím hlavním, podle čeho se zákazníci rozhodují. Důležitějšími faktory jsou informace o produktu (60 %), doprava zdarma (53 %) a dostupnost skladem (52 %). Teprve po těchto faktorech přichází cena produktu. Podle ceny produktu se rozhoduje 51 % respondentů.

Klíčové atributy, podle kterých si zákazníci vybírají e-shop zdroj: www.apek.czKlíčové atributy, podle kterých si zákazníci vybírají e-shop zdroj: www.apek.cz

Podle našich zkušeností funguje skvěle kombinace rychlost expedice + doprava zdarma. Většina zákazníků raději zaplatí o něco vyšší cenu za produkt, aby měla zboží co možná nějdříve doma, a případně ještě ušetřila na dopravě.

Celou infografiku si můžete prohlédnout na stránkách Apeku a nebo na Pinterestu.