Nedávno jsem zahlédl výstižnou definici brandingu, kterou považuji za vhodné na tomto místě parafrázovat. Představte si pitnou vodu – člověk by řekl, že jde o velice homogenní komoditu, vždyť je to pořád „jen voda“. Když však jdeme do obchodu, vidíme různé druhy vody v barevných a lákavých obalech. Proč by někdo vynakládal takové úsilí jen kvůli hezkému balení „obyčejné“ vody?
Daniel Kahneman, držitel Nobelovy ceny za ekonomii a průkopník na poli lidské psychologie, definoval dva systémy tvorby lidského úsudku. Rychlé myšlení využívá intuici a emoce, zatímco pomalé myšlení je založeno na logice. Této problematice jsme se věnovali i v předchozím článku, kde jsme parafrázovali Petra Ludwiga. Většinu času náš mozek využívá rychlé myšlení, protože je pohotovější a méně namáhavé.
Jak to souvisí s brandingem?
Člověk většinu dne používá rychlé myšlení. Fungování tohoto systému si můžeme ukázat na příkladu nakupování. Když dojdeme k regálu s balenou vodou, nemáme čas ani chuť pročítat obsah všech vod, jednoduše zvolíme láhev, která se nám zdá nejdůvěryhodnější. Přesně z tohoto důvodu si dal výrobce práci s brandingem, protože se svým designem snaží zapůsobit na různé skupiny lidí a jejich hodnoty (různé druhy vody – kojenecká, pramenitá, minerální atd.).
5minutový kurz brandingu
Branding nás doslova obklopuje. Nezahrnuje totiž jen o produkty, ale také společnosti, značky, služby apod. Aniž bychom nad tím přemýšleli, plní svůj účel. Jak tedy vytvořit vlastní kvalitní brand a odlišit se od početné konkurence?
4 základní kroky tvorby brandu
Jakožto výrobce chytrých hodinek, které podporují chytré aplikace jako sdílený kalendář pro rodinu, sdílení polohy apod., chceme nejnovější model přiblížit cílové skupině, u níž má velký potenciál na úspěch.
- Nejprve musíme stanovit, na koho chceme brand směřovat. Vzhledem k charakteru výbavy zvolíme rodiče.
- Následně naši demografickou skupinu analyzujeme. Získáme tak cenné údaje, jako jsou podíl skupiny v populaci, průměrný věk, nejvyšší dosažené vzdělání, průměrný příjem apod. Tyto informace nám pomohou vytvořit si o cílové skupině obrázek. Produkt tak budeme moci přizpůsobit jejím potřebám, vybrat mu vhodnou cenovku, zvolit správný design apod.
- Ovšem naše cílová skupina, to nejsou jen statistické údaje. Snažíme se vcítit do jejích členů (tvoříme persony – fiktivní postavy, které mají dané konkrétní vlastnosti), v našem případě rodičů, a sepsat hodnoty, které jsou pro ně důležité. Rodičům jde obvykle o jejich děti. Snaží se je něco naučit, mít k nim blízko, chránit je. Takových hodnot je spousta, proto se vyplatí je přehledně sepsat a zvolit z nich několik, které budou stěžejní pro náš brand.
- Vybrané hodnoty se pokusíme spojit s naším produktem. Pro ilustraci zvolíme dvě – rodiče chtějí své děti něco naučit a chtějí k nim mít blízko. V praxi bychom například mohli vytvořit reklamní spot, ve kterém bychom ukazovali různé funkce hodinek, jejichž prostřednictvím mohou rodiče své děti něco naučit nebo s nimi budovat vztah. Konkrétní podoba by mohla být následující: Rodina se vydává na výlet do lesa, otec ukazuje synovi práci s kompasem v chytrých hodinkách a učí ho poznávat světové strany podle lišejníků. Poté se vydávají na houby, rozprchnou se každý jiným směrem a pomocí chytrých hodinek spolu komunikují.
V praxi jsme si ukázali velmi důležitý prvek brandingu – způsob, jak formulovat argumenty, aby byly čitelné a přesvědčivé. Namísto obyčejného claimu typu „ideální hodinky do rodiny“, který by patrně nikoho nezaujal, jsme funkce našeho produktu demonstrovali.
Příkladem může být nábytkářský gigant Ikea, který o sobě jen netvrdí, že je kvalitní a levný, ale názorně to ukazuje. Lidé mají Skandinávii, podobně jako Německo, spojenou s kvalitou (vysoká životní úroveň, nejbezpečnější automobily na světě – Volvo), takže pro velkou část populace je samotný původ značky zárukou kvality. Ikea toho využívá a svůj původ dává jasně najevo. Každý produkt má jméno ve švédštině a logo společnosti sdílí barvy se švédskou vlajkou. Naopak k dojmu nízké ceny přispívá fakt, že nábytek si zákazník snadno složí doma pomocí základních nástrojů. Přitom Ikea v porovnání s konkurencí nemá výrazně nízké cenovky – v tomto případě je ovšem rychlé myšlení u zákazníku silnější a tímto úsudkem se řídí.
Na konec článku si dovolím citovat Davida Ogilvyho: „Značka je to, co vám zůstane, když vám shoří továrna.“